top of page
anti-cellulite copy.webp
anti cellulite care gel.png

ANTI-CELLULITE
Gel

Caffeine & Capsicum & Rosemary Oil
Firming Effect
For All Skin Types
200 ML ℮ 6.76 FL.OZ.

Zaroza Anti-Cellulite Gel, helps to eliminate the orange peel look on the skin with its rich content. With Caffeine, Grapefruit Oil and Rosemary Oil, it assists in making the skin to look smoother and healthier in areas with cellulite. With Capsicum and Hotflux content, it creates a heat on the skin surface and makes moisturizing agents to better diffuse into the skin. With its oil-free and non-sticky texture, suitable for dressing after spreading on skin. 
How To Use: Apply by massaging with your hand with circular motions on areas needed. Suitable for use in the morning and/or evening.  
Warnings: For external use only. Keep away from direct sunlight. Avoid contact with eyes. In case of contact rinse with plenty of water. 

Zaroza Anti-Cellulite Gel, zengin içeriği ile ciltteki portakal kabuğu görüntüsünü gidermeye yardımcı olur. Caffeine, Greyfurt Yağı ve Biberiye Yağı ile selülitli bölgelerde cildin daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünmesini destekler. Capsicum ve Hotflux içeriği ile cilt yüzeyinde ısı oluşturarak nemlendirme ve sıkılaştırma etkisini destekler. Yağsız ve yapışmaz dokusu ile sürüldükten sonra giyinmeye uygundur. 
Kullanma Talimatı: İhtiyaç duyulan bölgelere  eliniz ile dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Sabah ve/veya akşam kullanıma uygundur. 
Uyarılar: Sadece harici kullanım içindir.  Doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Göz ile temasından kaçının. Göz ile teması halinde bol su ile durulayınız. Yetişkin kullanımı içindir.

Ingredients: Aqua, Ethyl Alcohol, Caffeine, Dimethicone, Butylene Glycol, Glycerin, Mentha Piperita Essential Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Carbomer, Phenoxyethanol, Triethanolamıne, Cannabis Sativa Seed Oil, Citrus Grandis Peel Water, Panthenol, Vanillyl Butyl Ether, Ethylhexylglycerin, Capsicum Annuum Extract, Rosmarinus Officinalis Oil, Sodium Polyacrylate, Paraffinum Liquidum, Trideceth-6.

bottom of page